Virüse Karşı Hangi Maske Kullanılır?

Maddenin katı, sıvı ve gaz hallerinden her biri, solunum yolu ile canlıları etkiler. Katı halde olan maddelerin (partiküllerin) tanecik boyutlarının 100 micron m’den küçük olması durumuna toz ismi verilir. 50 micron m çıplak gözle görme sınırıyken akciğerlerimize ulaşabilen taneciklerin boyutları 10 micron m ve altında olanlardır. 5 micron m altındaki parçacıkların alveollere kadar ulaşabildiği bilinmektedir.

0,5 micron m altındaki parçacıklar ise ya kan yoluyla diğer organlara ulaşır ya da nefes alınıp-verilmesi ile dışarı atılır. Ancak 0,5-5 micron m arasındaki parçacıklar, alveollere ulaşabilecek kadar küçük, dışarı atılamayacak kadar ağır parçacıklardır. Vücudumuzda birikme eğilimi gösteren bu parçacıklar en zararlı olandır. Sıvı haldeki kimyasalların buharından kaynaklı mist ve dumanları akciğerlerimize kadar ulaşır.

Öyleyse, kirli havanın zararları ölçümlerle tespit edildikten sonra, havayı kirleten etkenin/etkenlerin ne olduğunun, kimlerin ve hangi sürelerde bu havaya maruz kalındığının bilinmesi önemlidir.

Yine, yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı, uygun, kişisel koruyucular seçilmeli ve bunların nasıl kullanılacağına yönelik olarak hazırlanan kulanım kılavuzlarına uyulmalıdır.

Tek Kullanımlık Solunum Korumalar Maskeler

EN 149+ A1: Partiküllere karşı koruma sağlayan tek kullanımlık maskeler üç sınıfa ayrılır: FFP1, FFP2, FFP3 …

Ventilli/Ventilsiz Toz Maskeleri

Ventilsiz Toz Maskesi

Ortamdaki partiküllerin solunmasına karşı koruyucu olarak kullanılacak maskelerde, EN 149+A1 standartına göre, içe doğru sızıntı, filtre geçirgenliği, alev alma özelliği ve nefes alma direnci test edilmektedir. İçe doğru sızıntının test edilmesi için, yüzlerine maske takılı 10 kişi hareketli bir bantta egzersiz yaparken maskenin conta, ventilden sızan kirleticilerin konsantrasyonu ölçülür.

Virüse Karşı Ventilsiz Toz Maskesi

Virüs gibi dışarıya bulaşma ihtimali olan kişilerin VENTİLLİ TOZ MASKELERİ takması oldukça sakıncalıdır. Çünkü Nefes verildiğinde, şayet taşıyıcı ihtimali var ise, virüs dışarıya çıkacak ve ortama yayılacaktır. Bu gibi durumlarda FFP2 VENTİLSİZ MASKE kullanılması ZORUNLUDUR.

NOT: Maske kullanılması gerekiyorsa gözü kapatan Google tipi gözlük kullanılmasını da tavsiye ediyoruz.

Ventilli Toz Maskesi

Toz Maskesi Ne Zaman Değiştirilir?

Toz maskesinin ne kadar süre kullanılabileceğini anlamak için, maske yüze takıldıktan, burun mandalı kapatıldıktan sonra, iki elle kapatılarak derin bir nefes çekilmeli, eğer içe doğru çekilme varsa maske kullanılmaya devam edilir. Maskenin yüze iz yapması, nefes almayı zorlaştırması gibi olumsuz etkileri olduğunda, ya yenisi ile değiştirilmeli, ya da İSG Uzmanı/İşyeri Hekimine bilgi verilmelidir.

Maske seçiminde ortamdaki oksijenin yeterli olup olmadığına bakılmaldır. Ortamdaki zararlı maddeye göre maske seçilmelidir. Toz maskesi içine el sürülmemeli, çıkarıldıktan sonra ambalajına veyahut kilitli poşete konulmalıdır, süresi dolanlar yenisi ile değiştirilmelidir.

 

Tek Kullanımlık Solunum koruyucular, FFP Koruyucu Seviyeleri ile İlgili Genel Bilgi, EN 149:2001+A1: 2009 Standardı

Seviye Tehlike Örnek Maruz Kalma Seviyesi (5 micron)x WEL
FFP1 Toz, buğu, su ve yağ bazlı buğular/aeroseller Zararsız partiküllerle çalışma 4
FFP2 Toksit tozlar, buğu, su ve yağ bazlı nem ve aeroseller Talaş, kaynak, plastik proses (PVC değil), biyokimyasal karışımlar (bakteri, mantar) 10
FFP3 Toksit ve kansorejen tozlar, su ve yağ bazlı nem ve aeroseller Toksit metaller, biyokimyasal karışımlar 20
  • OEL – WEL, ortamda yapılan ölçümlere göre maruz kalma seviyesidir.
  • FFP1, maruz kalma limiti (Her bir madde için bu ayrıdır.) X 4
  • FFP2, maruz kalma limiti (Her bir madde için bu ayrıdır.) X 10
  • FFP3, maruz kalma limiti (her bir madde için bu ayrıdır.) X 20 kadar korur.
  • Partikül boyutu ölçüm birimi micron’dur.

Kaynak : Neden İş Güvenliği

Yorum Ekle

Güvenli Ödeme

Kredi Kartıyla Ödemelerinizde İYZİCO altyapısı kullanıyoruz. 256 Bit SSL (McAffee PremiumSSL) Güvenlik Sistemimiz Mevcuttur.

% 100 Para İade Garantili

Ürünlerimize ve Hizmetlerimize o kadar güveniyoruz ki, olur da memnun kalmazsanız % 100 para iadesi garantisi veriyoruz.

Ücretsiz Kargo

On-line alışveriş sitemizden yapacağınız 150,00 ₺ ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo hizmetimiz devam ediyor.
× KKD Destek Hattı